ســامــانــه انتشـــــار محتـــــــوای
تشکل فراگیر گروه های تبلیغی

۹ دیانقلاب اسلامیچهلمین سالگرد انقلاب اسلامیخانوادهدانشجودهه فجرروحانیونسیاسیفرهنگیمتن

دستاوردهای انقلاب اسلامی / آیت الله سید محمدمهدی میرباقری

در چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم و چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است. جا دارد هم دستاورهای این انقلاب را مورد محاسبه و توجه قرار دهیم و هم یک آسیب شناسی نسبت به این چهل سال داشته باشیم و ضعف ها را بشناسیم و با یک برنامه روشن برای رفع ضعف ها اقدام کنیم. در مجلس این شهید، که یکی از دستاورهای عظیم این انقلاب هستند، کوتاه به این مبحث اشاره می کنم.

*باید مواظب باشیم در دام جنگ روانی دشمن نیفتیم
اولین نکته که در این تحلیل و ارزیابی باید مورد توجه قرار دهیم این است که باید مواظب باشیم که به هیچ وجه در دام جنگ روانی دشمن نیفتیم. دشمن با تمام توان از طریق امپراطوری رسانه ای و به وسیله شبکه غرب گرایان تلاش می کند انقلاب اسلامی را شکست خورده و نافرجام معرفی کند؛ تلاش می کند دستاوردها را کوچک و آسیب ها را بزرگ نمایی کند. ما نباید در دام دشمن بیفتیم. باید دارایی های خود را خوب محاسبه کنیم، در عین اینکه آسیب ها را هم به دقت بشناسیم. این نکته بسیار مهمی است. بسیاری از انقلابیون و طرفداران انقلاب در موج های اجتماعی که پیش می آید و دشمن در آن نقش دارد و شبکه همراهان دشمن در داخل دنیای اسلام و در کشور ما که به آن دامن می زنند، دچار یک انفعال در این جنگ روانی می شوند. این نکته مهمی است که ما باید مواظب باشیم به هیچ وجه در نقشه دشمن قرار نگیریم.

بر همین اساس برای اینکه ببینیم انقلاب ما به مقاصدی که داشته رسیده است یا نه، و دستاوردهای عظیمی که داشته، فراهم شده یا نه، باید یک ارزیابی از هدف این انقلاب داشته باشیم. خب انقلاب ما، یک انقلاب ضد استعماری و ضد استبدادی بوده است. همه اینها محترم است و تردیدی نیست که به این مقاصد رسیده است. هرکدام از اینها یک گام بسیار بزرگ مبتنی بر تجربه های تاریخی، و حافظه تاریخی جامعه ایمانی ما شکل گرفته است. ما ده ها سال تجربه داشتیم و در حافظه تاریخی ما جمع شده تا یک اتفاق بزرگ افتاده است. غلبه بر نظام استبدادی کار آسانی نیست.

می دانید که برای همین مسیر پیشنهادات دیگری هم بود. پیشنهاد جنگ مسلحانه به روش های مارکسیستی؛ یا مبارزات پارلمانتاریستی بود که خیلی ها روی آن سرمایه گذاری کردند. اما امام یک طراحی جدیدی کردند و با این طراحی انقلاب را به پیروزی رساندند و یک راه جدیدی را باز کردند. همچنین در مبارزه با نظام استعماری که در یکی دو قرن اخیر، به ویژه در کشور ما نفوذ پیدا کرده بود، انقلاب اسلامی موفق بود و این یک کار بسیار بزرگی بود. کسانی که نحوه نفوذ دشمن را به خصوص در دوران استعمار مدرن می شناسند، می دانند که این یک پیروزی شگفت انگیز است. ولی به نظر من اینها در عین اینکه بزرگ هستند، هدف اصلی انقلاب اسلامی نیستند و واقعا این زحماتی که کشیده شده و سختی هایی که تحمل شده است، به ویژه شهدای بزرگواری که در این راه دادیم، جانبازی عزیزانی که بعضی ۳۰ سال است که ویلچر نشین هستند، اینها برای این اهداف نیست؛ گرچه این اهداف هم مهم هستند. هدف اصلی انقلاب اسلامی یک تصرف در مقیاس جامعه جهانی برای یک دگرگونی است.

این یک کار بزرگ است و این همان چیزی است که امام بزرگوار ما در روزهای اول حرکت شان و در آخرین روزها آنرا گوشزد کردند. مرحوم آقای عسکراولادی رضوان الله تعالی علیه فرمودند اوایل انقلاب – حدود سال ۴۲- من از بازار پیامی برای امام برده بودم. در راه تحت تعقیب قرار گرفته بودم و وقتی خدمت امام رسیدم، امام احساس کرد من مضطرب هستم. به من فرمودند که برای شما اتفاقی پیش نمی آید، نگران نباشید، اما ما می خواهیم یک کار بزرگی انجام دهیم، اگر آمادگی ندارید، پا به میدان نگذارید، ما می خواهیم یک تصرفی در کشور و در دنیای اسلام و در جهان بکنیم و اینها مقدمه ظهور حضرت بقیه الله (ارواحنا فداه) است.

*انقلاب اسلامی مقدمه است
در آخرین پیامی که شاید آخرین پیام مکتوب امام بود، در پیام دوم فروردین ۱۳۶۸، به مناسبت نیمه شعبان، پیامی به مهاجرین جنگ تحمیلی دادند. توصیه می کنم این پیام را بخوانید. در عین اینکه پیام مفصلی نیست، اما فوق العاده خواندنی است. اینها نباید فراموش شود. در آنجا امام حرف های خیلی بلندی زدند. یکی از آنها این است که مسوولین باید به فکر ملت باشد و باید سعی کنند مشکلات را حل کنند، ولی از آن طرف به مردم بزرگوار توصیه می کنند مراقب باشید، مطالباتی نکنید که مسوولین را وادار کنید از آرمان های بزرگ انقلاب برای دستیابی به این اهداف کوتاه مدت دست بردارند.

بعد در ادامه می گویند انقلاب ما مقدمه انقلاب جهانی حضرت بقیه الله (ارواحنا فداه) است که ان شاءالله خدای متعالی ظهور ایشان را در دوران ما قرار بدهد، مقدمه جهانی اسلام به دست حضرت بقیه الله است.

قابل توجه برای کسانی که می گویند ما نمی توانیم، نه، این مقدمه است و کار اساسی را حضرت انجام می دهند. مقدمه انقلاب جهانی اسلام به پرچم داری حضرت بقیه الله است. همان چیزی که ۱۲۴ هزار پیغمبر برای آن قیام کردند و به همه انبیا، علی الخصوص پیغمبران الوالعظم، ظهور امام زمان را بشارت می دادند.

خدای متعال این توفیق را به ما داده که یک گام در این مسیر برداریم و جامعه جهانی را آماده کنیم. بعد در آنجا می فرمایند در این مسیر گیرم که همه بسیجی های دنیای اسلام را به چوبه دار بکشند، گیرم که همه زنان و نوامیس ما را به اسارت ببرند.

* چه آرمانی ارزش جان دادن دارد؟
این راه است که ارزش دارد همه را به چوبه های دار ببرند، نمی گویم خاک ارزش ندارد، اگر این آرمان های بزرگ نباشد، چو ایران مباشد تن من مباد! نه آقا، من باشم ایران نباشد. نمی گویم ما نباید حب وطن داشته باشیم، اما باید دقت کنیم که هر آرمانی یک سقفی دارد. ما که نمی خواهیم مردم را فریب دهیم. ما که نمی خواهیم گفتار درمانی کنیم. واقعا هر آرمانی چقدر قیمت دارد؟ اگر بنا است ظهور یا آخرت یا تقرب به خدا نباشد و یک نگاه مادی باشد که یک روزی به دنیا می آییم و یک روزی هم تجزیه می شویم، چرا من کشته بشوم که دیگری بماند؟ این چه قیمتی دارد؟

بله، انسان می تواند به یک درجه ای برسد که جانش را بدهد، هیچ چیزی هم از خدا نخواهد و خود را بدهکار بداند، عبدالله حباً، ولی آن حب خدای متعال است. حب الهی ارزش دارد انسان جان خود را هزار بار بدهد. ولی برای غیر از او که ارزش ندارد انسان جان بدهد.

حجیت این انقلاب به امام بزرگوار ما بر می گردد، حجیت عصر غیبت هم به ایشان بر می گردد، یک فقیه جامع الشرایط و عادلی که هیچ کس قبل از اینکه مباحث سیاسی پیش بیاید در عدالت و تقوا و فقاهت ایشان تردید نکرده است. این پایگاه حجیت این حرکت عظیم است. یک حرکت عظیم به سمت ظهور که پایگاهش هم فقاهت در عصر غیبت است که کانون حجیت در عصر غیبت است. بعضی نیایند برای ما حدیث بخوانند، حدیث ها را فقیهانه باید معنا کرد و آن کسی که پرچمدار بوده، خود فقیه بوده است. ما خودمان باید برای احادیث بی نهایت ارزش قائل هستیم، اما فهم فقیهانه از حدیث معتبر است.

*فروپاشی شوروی از برکت خون شهدای انقلاب اسلامی
آیا در مسیر این آرمان ما پیش رفتیم یا نرفتیم؟ من دو – سه دستاورد کوچکش را بیان می کنم. تحلیل حقیر این است که عامل اصلی فروپاشی مارکسیسم و پایان عمر تاریخی این مکتبی که با صدای بلند اعلام می کرد که دین افیون ملت ها است، العیاذبالله انبیا در کنار صاحبان قدرت و ثروت در حال تزویر توده ها در طول تاریخ هستند؛ عامل شکست این مکتب و فروپاشی شوروی سابق که نقطه کانونی اقتدار جهانی این مکتب بود، انقلاب اسلامی است و در این زمینه تردید نکنید. گرچه تحلیل های غلط می خواهد عامل اصلی را جنگ سرد معرفی کند. من نمی گویم آن مساله نقشی نداشت، اما عامل اصلی انقلاب اسلامی بود.

خدا حفظ کند، یکی از مجاهدان اهل افغانستان که از مجاهدین مبارزه با مارکسیست ها بودند، که الان هم جانباز هستند و در یک دوره ای آنجا وزیر کشاورزی بودند. ایشان نقل می کرد وزیر کشاورزی آلمان شرقی برای بازدید به افغانستان آمده بود، به آن وزیر گفتم شما باید به ما کمک کنید تا ما اقتصادمان را مکانیزه کنیم چرا که ما گردن شما حق داریم، چون ما دیوان برلین را بدون یک قطره خونریزی برداشتیم. ابتدا قبول نکرد و به نظرش سخنی واهی آمد. مدتی بعد من برای یک برنامه ای به آلمان رفتم، ایشان با من ملاقات کرد و گفت من حرف شما را مطالعه کردم و دیدم درست می گویید. نردید نکنید فروپاشی شوروی یکی از کارهای مهمی بود که ثمره خون شهدای ما است. این مساله یکی از ماموریت های امام بود که آن را به انجام رساندند و به رییس آن زمان شان هم این مساله را اعلام کردند که کار تمام است و او را به اسلام دعوت کردند. البته او دعوت امام را نفهمید و الان هم در حال تحمل پیامدهایش است. این یکی از برکات انقلاب اسلامی بود.

*غرب گراهای داخلی اسلام را بیش از یک فرهنگ نمی دانند/ ترس غرب گراها از حمله آمریکا
اثر دومی که جزو واضحات است و هیچکس نمی تواند آنرا انکار کند، حیات مجدد جامعه مسلمین و حیات مجدد اسلام که حضرت بقیه الله در آن می دمند، از برکات انقلاب اسلامی است، به طوری که اسلام در مقیاس یک تمدن جهانی تاثیرگذار شد. این سخن بسیار مهمی است. خیلی از آقایانی که غرب گرا هستند و در طول ۴۰ سال در مسند های قدرت بودند و الان هم خیلی از آنها حضور دارند، اسلام را بیش از یک فرهنگ نمی دانند و اصلا قائل نیستند اسلام نقش تمدنی ایفا می کند. ولی نقش تمدنی ایفا کرد. به طوری که بعد از فروپاشی شوروی و پایان عمر رسمی مارکسیسم در جهان، و پایان دوگانه لیبرالیسم و کمونیسم، دو نگاه در جهان سر برداشت. یکی نگاه نظریه پردازی که اخیرا مقام معظم رهبری هم در سخنانشان اشاره کردند، در آن دوره نظریه پایان تاریخ را مطرح کرد. گفت کمونیسم و سوسیالیسم حذف می شوند، ایدئولوژی برتر لیبرالیسم می شود و فراتر از این چیزی برای بشریت وجود ندارد و ما به پایان تاریخ رسیدیم. یعنی عالی ترین نمونه بشری بر جهان ارائه شده و آن غالب شده و رقبای خود را حذف کرده است، که در صحبت های اخیرش واضح است که از این حرف برگشته است. در آن زمان نظریه رقیبش نظریه برخورد تمدن ها بود که مبنای عمل غرب قرار گرفت. آن نظریه این بود که تمدن ها در حال احیا شدن هستند، تعدادی تمدن را نام می برد و می گوید مهمترین شان تمدن غرب از جنس لیبرال دموکراسی به لیدری آمریکا و تمدن اسلامی به رهبری ایران است و این دو تمدن، دو رقیب و دوگانه اصلی جامعه جهانی بعد از فروپاشی مارکسیسم هستند. این حرف آنهاست و روی آن هم سرمایه گذاری کردند و اگر می خواهید ببینید چقدر برایشان مهم بوده، ببینید چقدر روی آن سرمایه گذاری کرده اند. بر اساس آن، یک جنگ تمام عیار نرم و سخت را بر علیه دنیای اسلام طراحی کردند که نمونه اش حمله به دنیای اسلام بر اساس حادثه ۱۱ سپتامبر بود که خودشان با کمک سلفی ها طراحی کردند. این مساله خیلی واضح بود که طراحی خودشان است برای آمادگی فضای روانی جهان برای حمله نظامی به دنیای اسلام و برخورد خشن با دنیای اسلام، در کنار جنگ نرم. هنگامی که آمریکا حمله را آغاز کرد، همزمان با این حمله، ۶۰ نفر از متفکرین غربی، به خصوص آمریکا، که یکی از مهم ترینشان همین هانگتینتون بود که نظریه برخوردها را داده بود، در نامه ای از اقدامات بوش حمایت کردند و گفتند این جنگ کاملا یک جنگ اخلاقی برای توسعه و گسترش ایدئولوژی آمریکایی است. ولو در این جنگ از سلاح متعارف، یعنی سلاح کشتار جمعی، سلاح اتمی و سلاح شیمیایی استفاده بکنید. در آن زمان نیمی از نیروهای ناتو را وارد منطقه ما کردند. الان می گویند ما هفت هزار میلیارد هزینه کردیم.

امروز حدود ۱۷ سال از آن زمان می گذرد. در آن زمان غر ب گراها همه ترسیده بودند. احدی شان نمی تواند بگوید ما نترسیدیم. خیزی که او برداشت که یا با ما یا بر علیه ما، همه غرب گراها ترسیدند و اگر یکی از آنها می تواند، ادعا کند که من نترسیدم. اگر یکی از آنها یک کلمه حرفی زده که علامت رشادت و شجاعت و مقاومت او است، بیاید بگوید. همه آنها یا تصدیق کردند، یا سکوت کردند. آن زمان، دولت اصلاحات بر سرکار بود.

امروز ۱۷ سال از آن می گذرد. طرح آنها این بود که بیایند ما را محاصره کنند و انقلاب اسلامی را در همان نقطه کانونی که می گفتند تمدن اسلامی به لیدری و رهبری ایران است، سرکوب کنند. صریحا هم اعلام کردند که محور شرارت ایران است. شرارت یعنی چی؟ یعنی جلوی هجوم یک جانبه تمدن غرب به جهان را گرفته است. یعنی آن جاده یک طرفه ای که غرب درست کرده بود و آن این بود که راه سعادت بشر، عرفی کردن حیات بشر و کنار گذاشتن آموزه های دینی و زمینی شدن و کنار گذاشتن وحی است، آن راه را امام کور کردند و مقابل بشریت یک لاین دیگری باز کردند و گفتند می شود دنبال عدالت و آزادی و کرامت بود، دین دار هم بود.

*پس از اشغال لانه جاسوسی، دعوت انقلاب اسلامی جهان شد
اتفاقا این دعوت جهانی شد و به ویژه بعد از اشغال لانه جاسوسی گذشت و به یک رقیب تمدنی برای غرب تبدیل شد. خب بعد از این ۱۷ سال شما بررسی کنید، خواهید دید که آنها هزینه کردند، ولی ما، یعنی جبهه اسلام و جبهه مقاومت در منطقه قوی تر شدند و هم غرب ضعیف شد و هم جریان غرب گرا. ما دو جریان غرب گرا در جهان اسلام داریم، یکی جریان سلفی و دیگری جریان توسعه گرا؛ که غرب اسلام توسعه گرا با مدل ترکیه را ترجیح می دهد. ایده شان هم قبلا مالزی بود، حالا چند سالی است ایده شان ترکیه است که این هم به برکت مقاومت ما، تشتش از بام افتاد. دیدید که محافل روشنفکری در نشریات شان اعلام می کردند که ترکیه مدل خوبی است.

هم غرب تضعیف شده است و هم غرب گرا به تعبیر امام راحل، اسلام آمریکایی، تضعیف شده است. هم اسلام ترکیه، آمریکایی است، هم اسلام عربستان.

یکی از طرح هایی که غرب، به خصوص آمریکا، در یکی دو دهه اخیر دنبال کرده است، این بود که ما باید دنیای اسلام را بین دوگانه خشونت و سازش مخیر کنیم؛ که آقایان اسم سازش را اعتدال می گذارند. بنده اعتدال را چیزی جز سازشی که غرب دنبال می کرد نمی دانم. یعنی یک اسلام سازشکار، اسلامی که هیچ ادعایی ندارد و با جهان غرب می سازد. ما دنبال جنگ نیستیم، ولی دنبال سازش با جهان هم نیستیم. ما حرف حق را می گوییم، حرف حق هم طبیعتا دعوا درست می کند. ما نمی خواهیم دعوا کنیم، اما آنها می گویند حرف حق را نزنید، ما هم قبول نمی کنیم. ما حرف مان را می زنیم و حرف حق هم نزاع درست می کند.

بعد از گذشت ۱۷ سال، بررسی کنید و ببینید که آمریکا موفق بوده یا ما موفق بودیم؟ اروپایی که اینقدر هزینه کرد موفق بوده یا ما موفق بودیم؟ امروز جبهه مقاومت از مدیترانه تا باب المندب حضور دارد و این همان چیزی است که آنها نمی توانند تحمل کنند. اینها خودشان را مدیر جهان می دانند. نه غرب گراها این را تحمل می کنند، نه سلفیون، نه اسلام گراها با قرائت غربی. اتفاقا یکی از برکات انقلاب ما این بوده که دوگانه جهان اسلام آشکار شده است. یعنی اگر در ابتدای انقلاب اسلامی کسانی مسلمان شدند، اصلا نمی دانستند در درون انقلاب اسلامی چنین قرائت هایی وجود دارد. اما امروز قرائت ها کاملا شفاف است. هیچ دورانی به این اندازه، جریان اسلام سلفی و اسلام غرب گرا، اینقدر بر ملا و شناخته شده نبوده است. در واقع یک غلبه فرهنگی هم در درون دنیای اسلام به وجود آمده است. نگاه من این است که امام که فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند، همین را می خواستند بگویند. نه اینکه آمریکا حمله نظامی یا محاصره نمی تواند بکند، چطور نمی تواند بکند؟ در عالم اختیار، خدای متعال به آنها هم اختیار داده است. اما اگر شما مقاومت بکنید، شما پیروز خواهید شد. هیچ غلطی نمی تواند بکند یعنی همین. او با همه وجود سرمایه گذاری می کند، اما شما پیروز می شوید و صحنه به نفع شما تمام می شود.

*هدف جدید آمریکا، تغییر مفهوم قدرت و احیای ابر قدرتی آمریکا
در دوران اخیر ما وارد یک مذاکره شدیم، که البته این هم باید تحلیل شود، آمریکا، به خصوص در دوره آقای ترامپ، مسیر جدیدی را در جهان دنبال می کند. هدف شان احیای مجدد ابرقدرتی آمریکا و فروکاستن ما به یک همکار منطقه ای یا شرور منطقه ای است.

اگر همکار بشویم، یک کارگزار منطقه ای باشیم. غرب گراها این را می خواهند و می گویند کارگزار منطقه ای بشویم. آمریکا امروز به شدت ضربه پذیر شده است. خدا رحمت کند امام بزرگوار ما را، بعد از یک سال که می خواستند جاسوس ها را آزاد کنند، سر و صدایی شد، خیلی از همین آقایانی که آن موقع هم بودند، می گفتند خب برای چه یک سال نگه داشتید؟ اگر می خواستید مجازات کنید، خب مجازات می کردید. اگر می خواستید آزاد کنید، خب یک سال قبل آزاد می کردید، همه مناسبات ما را در جهان به هم زدید. امام برای گروه های جوان یک صحبتی کردند و فرمودند که غرب آنقدری که ادعا می کند قدرت ندارد. ما می خواستیم ابهت غرب را بشکنیم، که شکستیم. اینها یک زمانی کشتی حرکت می دادند و با حرکت دادن کشتی، دولتی را ساقط می کردند.

سفیرشان، نخست وزیر عوض می کرد. ما می خواستیم این را بشکنیم، که شکستیم، این ۵۰ نفر که به درد ما نمی خورند. ما می خواستیم یک اتفاقی بیفتد، که افتاد. ملت های جهان آزاد شدند. انقلاب های عدالتخواهانه زیر چتر اسلام گسترش پیدا کرد. دنیای اسلام به یک آمادگی برای یک حرکت عظیم، برای ایفای نقش خود رسید. جبهه مقاومت شکل گرفت. پس بنابراین، تلقی بنده این است که ما کاملا به مقصد خود نزدیک می شویم. منتهی حرکت های بزرگ تاریخی، زمان خود را نیاز دارد.

اگر امروز انقلاب متوقف شود، ما به خیلی از مقاصد رسیده ایم
من معتقدم اگر امروز در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، انقلاب کاملا متوقف بشود، ما به خیلی از مقاصدی که می خواستیم، رسیدیم. ما خسارت نکردیم. مارکسیست ها میلیون ها کشته در جهان دادند. ما با ده ها هزار شهید خودمان آن را محو کردیم. غرب میلیون، برای ایجاد ابرقدرتی خود، میلیون ها کشته از جهان گرفته است. در جنگ جهانی اول، فقط در ایران بین چهار تا هفت میلیون نفر تلفات نفوس داشتیم و در این حالی است که ما در جنگ نبودیم. کشورهای برنده جنگ، با فضایی که در کشور ما ایجاد کردند، که بعضی از آنها را هنرمندان ما به تصویر کشیده اند، حداقل چهار میلیون تلفات داشتیم. کشورهای دیگر هم به همین صورت بودند و میلیون ها کشته دادند.

صاحبان سلاح اتمی به عنوان برندگان جنگ جهانی دوم، نقشه تقسیم جهان را کشیدند. یکی از آنها این بود که در تهران آمدند و پهلوی را اصلا به حساب نیاوردند و برای ایران و جهان نقشه کشیدند. اینها مفهوم قدرت را به عنوان اقتدار مادی تفسیر کردند، سپس برتری قدرت را به برتری تکنولوژی تعریف کردند، و بعد هم همین هایی که مدعی دموکراسی هستند، جهان را از طریق رعب و خشونت تحت استیلای خودشان در آوردند. من نمی دانم، آیا غرب گراها خجالت نمی کشند که از دموکراسی غربی دفاع می کنند؟ نمی بینند ایجاد رعب در جهان و برای بستن نفس ها، دو جنگ جهانی راه انداختند و ده ها میلیون کشته از بشریت گرفتند؟ آیا غرب گراها خجالت نمی کشند هنوز از اروپا و آمریکا اسم می برند؟ اینها همان جانیان عالم هستند، عوض نشده اند. این همان انگلیس و همان آمریکا است. در کشور ما اقلا چهار میلیون نفوس تلاف در جنگ جهانی اول داشتیم. قحطی مصنوعی ایجاد کردند. در یک جاهایی هم متهم اند بیماری های فراگیر درست کردند. اینها همان آدم ها هستند.

*امام مفهوم قدرت را تغییر داد
امام مفهوم قدرت را در جهان به هم زدند. یک جنس جدیدی از مفهوم قدرت نرم ایجاد کردند، که بر اساس این قدرت نرم، ملت هایی هم که فاقد قدرت نظامی هستند، صاحب قدرت هستند و همین با تمدن غرب رقابت کرده است. غرب این مساله را نمی تواند تحمل کند. امروز آمریکا می خواهد مفهوم قدرت را به دوران سابق برگرداند و دوباره خودشان قدرت بلارغیب بشوند.

اما شیوه امام متفاوت بود. امام حتی در جنگ پهلوی هم اینکار را نکردند. هیچ وقت رو به جنگ مسلحانه نیاوردند و مفهوم جدیدی از قدرت را ایجاد کردند و تمام قدرت پهلوی را به نفع خودشان مصادره کردند. ارتش و امکانات او را مصادره کردند. امام در تسخیر جهان هم همین کار را می کنند. آمریکا امروز می خواهد قدرت خود را از طریق تغییر مفهوم قدرت به ما قبل انقلاب اسلامی، احیا کند. عده ای هم این را قبول کردند.

متاسفانه از وقتی هم که ما پای میز مذاکره با آمریکا نشستیم و او را به حساب آوردیم، امپراطوری خبری شان را به راه انداختند که جمهوری اسلامی تسلیم شد و سلاح اتمی خود را زمین گذاشت. بعد هم برای ما رقیب تراشی کردند. از زمانی که جنگ کریمه را راه انداختند، من به دوستان گفتم که این احیای جنگ سرد است. بعد دیدید که مردک در گزارشش در سازمان ملل گفت رقیب ما در این سال، روسیه و چین هستند و ایران و کره شمالی دو یاغی منطقه ای هستند. می خواهند این را به جهان القا کنند و دوگانه اسلام و غرب را بشکنند. یعنی می گویند قدرت، قدرت مادی است و ایران فاقد این قدرت است. البته مقاومت ما همه چیز را بر خواهد گرداند و می بینیم که در حال بازگشت است. پس ببینید، اینها دستاوردهای ما است. اگر همینجا تمام شود، ما کارمان را انجام دادیم. یک قطره خون شهدا، پای هرچیزی ریخته شود ارزش ندارد، مگر پای اسلام و ظهور امام زمان. چیز دیگری ارزش ندارد. اما این همه زحمت مادران و پدران شهدا، همسران و فرزندان شهدا، اقوام نزدیک، خود شهدایی که هرکدام یک جهان می ارزیدند، اگر الان انقلاب متوقف شود، من می گویم می ارزید. ما فقط برای حذف مارکسیسم از جهان می ارزید اینقدر هزینه کنیم. به هر عالم دینی بگویید این را تصدیق می کند و می گوید می ارزید که ما با مارکسیست ها بجنگیم، صدها هزار کشته دهیم و اینها را ازجهان حذف کنیم. مارکسیست ها مدعی بودند که دین افیون ملت ها و برساخته روابط تولیدی و اقتصادی است. خیلی از جوان ها را هم جذب کرده بودند. در همین کشور هر نهضت و گروه مبارزی را می دیدید که سر از آن طرف در آورده و مبتلا به تفکرات التقاطی شده است.

ما خیلی دستاورد داشتیم. حال غرب هرچه می خواهد بگوید و در دنیا تبلیغ کند که اینها دستاورد نداشتند. یکی از دستاوردهای مهم ما همین نسل جدید فرهیخته ای است که بسیار توانا هستند؛ هم بر علوم و تکنولوژی روز مسلط هستند، هم به شدت متعلق به ارزش های دینی هستند، من یقین دارم آینده در اختیار اینها است؛ غرب گراها هیچ طرفی در این کشور نخواهند بست. بی خودی هم تلاش نکنند، چون آینده ای ندارند.

همینطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، من هم این نکته را بگویم برکت بعدی انقلاب اسلامی حرکت به سمت فروپاشی لیبرال دموکراسی است. لیبرال دموکراسی به برکت انقلاب اسلامی و به خاطر مقاومت ما، مجبور شد چهره نفاق خود را کنار بزند و آن روی خشن خود را به جهان نشان دهد. این جنگ های منطقه ای، زندان هایی مثل زندان گوانتانامو و …، بر اساس لیبرال دموکراسی است؟ شما می خواهید لیبرال دموکراسی را با اسلحه اتمی به جهان صادر کنید؟ چرا مجبور می شوند دموکراسی را سر ببرند و به استعمار یکی دو قرن گذشته خود بازگردند. چرا؟ به خاطر مقاومت است. چرا مجبورند تروریست هایی مثل داعش را احیا و پشتیبانی بکنند؟ مگر این اقدامات همیشه پشت پرده می ماند؟ مگر وجدان بشر اینها را نمی فهمد؟ مجبور و ناچار هستند در مقابل ما این کارها را بکنند. روزی که دستگاه نفاق، تزویر را کنار بگذارد، پرده را کنار بزند و آشکار در میدان بیاید، روز فروپاشی او است. روز نابودی قدرت نرم او است.

پس من معتقدم ما خیلی دستاورد داشتیم. یکی از بزرگترین دستاوردهای ما این است که ما امروز نسلی آماده شهادت داریم. با قاطعیت می گویم، هیچ دوره ای در دوران غیبت، اگر حضرت ظهور می کردند، اینقدر نیرو پای رکاب و آماده شهادت وجود نداشت. شهدایی که امروز به فرمان نائب امام زمان هزاران کیلومتر آن طرف تر می روند و شهید می شوند، اگر خود حضرت ظهور کنند چه می کنند؟ هیچ دورانی حضرت اینقدر آدم پا به رکاب و آماده شهادت نداشته است.

*مدعیان ظهور امام زمان (عج) چند نفر مثل شهید حججی تربیت کرده اند؟
به کسانی که مدعی هستند می گویم آیا شما این کارها را می کنید؟ اعم از مدعیان غرب گرا و متحجرین. به متحجرین خودمان هم می گویم، آنهایی که مدام صحبت از ظهور حضرت می کنند، آیا شما اینقدر آدم پا به رکاب برای حضرت تربیت کردید؟ اگر دارید رو کنید. در همه دستگاهتان چند نفر اینطوری دارید؟ چند نفر مثل شهید دهقان دارید، که در عنفوان جوانی، زمانی که همه چیز برایش مهیا است، از مادرش تقاضا می کند که اجازه دهید من شهید شوم، لطفا مانع من نشوید. چند نفر مثل شهید حججی دارید؟ ما منکر شما نیستیم، شما آدم های خوبی هستید، تلاش می کنید، برای ظهور حضرت کار می کنید، ما منکر این نیستیم، شما هم با جریان های انحرافی مبارزه کردید و می کنید و دستتان هم درد نکند، ولی شما چند آدم پابه رکاب اینطوری دارید؟ نشان مان دهید. چند نفر دارید که برای ظهور حضرت روی مین برود، هر دو دست و پایش قطع بشود، و ۳۰ سال همینطور زندگی کند؟ پس عنایت کنید که ما در هدفی که امام برای مان معین کردند، چقدر پیروز بودیم. یک نسل عظیم. از یمن تا شام، یک جبهه مقاومت، آماده و پا به رکاب، جانش را کف دست گرفته به وجود آمده است.

*اصلی ترین آسیب انقلاب اسلامی احساس تحقیر در برابر غرب توسط غرب زدگان است
یک نکته هم راجع به آسیب شناسی بگویم. اتفاقا در آسیب شناسی انقلاب اسلامی اگر به من بگویند آسیب شناسی کن، می گویم آسیب اصلی انقلاب اسلامی تحقیر شدگی در مقابل غرب است. همین غرب گراهایی سمت نیویورک می خوابند، اگر هم نماز بخوانند دلشان سمت نیویورک است، چون که قبله شان آنجا است و با صدای بلند هم این را اعلام می کنند و می گویند ما فقط یک آبگوشت بزپاش می توانیم درست کنیم، هرچه هست آن طرف عالم است، ما چه کاره هستیم وقتی آنها با زدن یک دکمه عالم را ویران می کنند، همین ها اصلی ترین آسیب جامعه اسلامی هستند. اصلی ترین آسیب جامعه اسلامی همین تحقیر شدگان هستند. همین هایی هستند که خیابان ها و نظم خیابانی نیویورک دلشان را برده است. همین ها هستند که قطار برقی و دموکراسی و…، هرکدام در یک سطحی دلشان را برده است. اینها اصلی ترین آسیب دنیای اسلام هستند. اصلی ترین سرمایه ما هم همین نسل جدید انقلابی اسلام که جهان را می فهمد، دنیای مدرن را می فهمد، ولی زیر بای دنیای مدرن نمی رود. احساس حقارت نمی کند. خوب جهان غرب را می شناسد، از مبانی ایدئولوژیک تا فلسفی، تا انقلاب علمی و انقلاب صنعتی، تا ساختارهای پیچیده جهانی اش، تا اسناد فرادستی و اسناد بین المللی، همه را می شناسد، ولی تواضع نمی کند، و می داند اینها همه ابزار بت پرستی مدرن هستند. اینها بزرگترین سرمایه اجتماعی ما هستند. این نسل است که دنیا را به هم خواهد ریخت. یکی از آنها می تواند کارهای بزرگ بکند و ما از این جمعیت فراوان داریم.

*غرب گراها ۴۰ سال است از مردم طلبکار هستند
من آسیب ها را قبول دارم، فراوان هستند و می شود آنها را شمرد. ولی اولا در مقابل دستاوردها کوچک هستند. البته جامعه مومنین یک آسیب هم داشته باشد زیاد است. مومن یک گناه هم بکند، بد است. مومن که نباید گناه کند. نمی شود بگویید من نماز می خوانم پس حق دارم غیبت کنم. مومن یک گناه هم نباید بکند. جامعه مومنین یک آسیب هم نباید داشته باشد و من قبول دارم که ما آسیب داریم. آسیب های اخلاقی و اجتماعی داریم که در بعضی جاها گسترش پیدا کرده است. اما ریشه این آسیب ها غرب گراها هستند که پشت صحنه چهار دهه است بر این کشور حکومت می کنند و طلبکار خدا و ملت و ولایت فقیه و دین و انقلابیون و غیر انقلابیون هم هستند. هنگامی هم که بعد از دوران اصلاحات رای نیاوردند، گفتند ما فکر می کردیم مردم آزادی می خواهند اما نان می خواهند. همه را جز خودشان تحقیر می کنند. خب بگویید مدل هایتان جواب نداده است. من با قاطعیت می گویم مدل نئوکینزی اقتصاد که شما آن را دنبال می کنید، در ایران نه جواب داده و نه جواب خواهد داد. سال ۱۳۲۷ مدیریت توسعه در ایران آغاز شده است. به نتیجه نرسید و نخواهد رسید. نه به خاطر اینکه ظرفیت های ملی ما به اندازه کره جنوبی نیست. شهردار سئول به ایران آمد و آرزو می کرد که سئول مانند تهران بشود. قرارداد نوشتند یک خیابان به نام سئول در تهران و یک خیابان به نام تهران در سئول. او به آنجا رسید اما ما نرفتیم. این نشان عظمت ملت ما است که در مقابل غرب تحقیر نشد. آنها به سرعت تحقیر شدند. آنها به سرعت فرهنگ خودشان را باختند، اما ما فرهنگ خود را نمی بازیم. وقتی فرهنگ خود را نبازیم، الگوهای آنها هم قابل تحقق نخواهد بود. الگوهای آنها در بستر فرهنگی خود پاسخ می دهد. غرب گراها در دوره اصلاحات با صدای بلند می گفتند که برای تحقق مدرنیته، قرائت دینی مردم را اصلاح کنید. این را با صدای بلند گفتند و در این زمینه تلاش کردند.

شما جوانان بروید ببینید که در دو دهه قبل برای گسترش تفکر مدرن و تغییر قرائت دینی مردم جهت هماهنگی با جریان های نوگرا، چه تلاش هایی انجام دادند. البته پیدا است که کسی با اصلاحات مخالف نیست، اما اصلاحاتی مبتنی بر مبانی دینی. رهبر بزرگوار ما در همان موقع گفتند که هم اصلاح طلب هستیم و هم اصولگرا. اصلاح طلبی بر مبنای اصول دینی خودمان را می خواهیم.

اگر از حقیر سوال کنند، می گویم ما الحمدالله در مسیر پیشبرد آرمان های انقلاب اسلامی پیش رفتیم، آسیب هایی هم داشتیم که بنیان اصلی آسیب ها تحقیر شدگی در مقابل غرب است که این را باید جبران کرد. در مقابل این آسیب، ما یک نسل فرهیخته و با سواد، بصیر به روز و زمان شناس و اتفاقا از آنها با سوادتر و کارآمدتر داریم که در مقابل غرب احساس حقارت نمی کنند. ما شهدای عزیزی داریم که در جوانی همه چیزشان را دادند. حاضر شدند فرزندانشان یتیم شوند. پدر و مادرهایشان در داغشان نشستند، اینها سرمایه های ما هستند.

امام یک جا تعبیرهایی که بعضی آقایان می کنند، نگفتند. یکبار هم نگفتند این جنگ خانمان سوز است. در پیامی که برای پذیرش قطعنامه و اعلام پایان جنگ تحمیلی دادند، آنجا می فرمایند که خدایا ملت ما هنوز در آغاز راه است، این راه شهادت را بر ما مبند. خب اینها دو نگاه است.

خودشان را هم طرفدار امام و خط امام معرفی می کنند. به حرف نیست، کمر بسته می خواهد. همت و نترسیدن از غرب، شجاعت روحی، عدم احساس حقارت در مقابل تکنولوژی و تمدن غرب می خواهد. ما باید به قله این علم سوار شویم و آنرا مسخر خودمان کنیم و در دستگاه خودمان استحاله اش کنیم. مثل کودی که شما پای یک درخت سیب می ریزید، استحاله می شود و به سیب تبدیل می شود. تمدن غرب را باید اینگونه در جهاز هاضمه فرهنگ اسلام هضم کنیم. فرهنگ اسلام ظرفیت این هضم را دارد. برکات خون شهدای ما اینها است. السلام علیک یا اباعبدالله.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن