تیر ۲۵, ۱۳۹۷

نگاهى گذرا به نظریه ولایت فقیه

نگاهى گذرا به نظریه ولایت فقیه

 کتاب نگاهى گذرا به نظریه ولایت فقیه برگرفته از سخنرانىها، مقالات، کتاب‌ها و جلسات پرسش و پاسخ حضرت استاد مصباح یزدى درباره ولایت فقیه است که توسط حجت‌الاسلام آقاى محمدمهدى نادرى قمی تنظیم شده است .


به حق می‌توان «نظریه ولایت فقیه» را محوری‌ترین و مهم‌ترین پایه و اساس نظام سیاسی اسلام در عصر غیبت امام زمان دانست. نظریه‌ای که در آخرین سال‌های قرن بیستم، عملا کارآیی و صلاحیت دین را در اداره امور جامعه بر همگان آشکار ساخت و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) با تکیه بر این اندیشه توانستند علی رغم میل همه قدرت‌های استعمارگر دنیا نظام حکومت اسلامی را ایجاد کرده و بخوبی آن را اداره کنند.

کتاب نگاهى گذرا به نظریه ولایت فقیه شامل ۶ فصل است که در آن بر موضوعات ولایت فقیه بحث و برسی انجام می دهد .

در فصل اول این کتاب درباره اهمیت و ضرورت بحث ولایت فقیه و جایگاه علمى و پیش‌فرض‌هاى نظریه ولایت فقیه بحث می‌کند و از آنجا که یکى از پیش‌فرض‌هاى نظریه ولایت فقیه، عدم جدایى دین از سیاست است.
فصل دوم به بحث از رابطه دین با سیاست مى‌پردازد و ضمن آن، معناى سکولاریسم تبیین و مبانى آن نقد مى‌شود.
در فصل سوم جایگاه مردم در نظریه ولایت فقیه بررسى مى‌شود که ضمن آن، معانى مشروعیت و مقبولیت و رابطه این دو با هم بیان شده است، نقش مردم در حکومت اسلامى از دیدگاه‌هاى شیعى و سنى مورد ارزیابى قرار مى‌گیرد.
فصل چهارم به اثبات ولایت فقیه مى‌پردازد که براى این منظور به ادله نقلى و عقلى استناد مى‌شود.
در فصل پنجم نیز مفهوم ولایت مطلقه فقیه تبیین مى‌شود و جایگاه ولایت فقیه در قانون اساسى و نیز رابطه مرجعیت و ولایت فقیه مورد بررسى قرار مى‌گیرد.
و سرانجام، در فصل ششم بحثى درباره خبرگان و ولایت فقیه صورت مى‌گیرد که در ضمن آن، اشکال معروف دور و نیز شبهه خبرگان و انواع تخصص‌ها و همچنین پارادوکس عزل (معماى هم زمانى عزل رهبرى و انحلال مجلس خبرگان) بیان و نقد مى‌شود.

در کتاب نگاهى گذرا به نظریه ولایت فقیه سعی شده است تا از قلمی روان و آسان برای مطرح کردن مسائل استفاده شود تا جایی که خواننده از مسائل پیچیده احساس خستگی نکند و همچنین مد نظر بوده است تا به مسائل مهم تر مطرح شده در این زمینه پرداخته شود.

کتاب  نگاهى گذرا به نظریه ولایت فقیه اثری از آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی تاکنون به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ شده است.

جهت تهیه کتاب نگاهى گذرا به نظریه ولایت فقیه به فروشگاه پاتوق کتاب فردا مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code