مرداد ۲۶, ۱۳۹۷

جریان شناسی ضد فرهنگ ها

جریان شناسی ضد فرهنگ ها

کتاب جریان شناسی ضد فرهنگ ها ، کتابی به نویسندگی استاد عبدالحسین خسروپناه با هدف آشنا سازی جامعه با تاریخچه و معرفی سینما توسط انتشارات حکمت نوین اسلامی به چاپ رسیده است .


جریان های فرهنگی معارض با فرهنگ ناب محمدی(ص) همچون: تصوف فرقه ای، معنویت های نوظهور، شیطان پرستی، وهابیت، فمینیسم، بهائیت، ابتذال فرهنگی، فراماسونری، ناسیونالیسم، موسیقی گرایی و انجمن حجتیه را تبیین و تحلیل کرده است.

نقدها و بیان آسیب های جریان های پیش گفته، برای کشف جریان اصیل اسلامی و آگاه سازی عموم مردم به ویژه نخبگان فرهنگی نسبت به ضد فرهنگ های رایج در کشور بوده است.

استاد عبدالحسین خسروپناه در ابتدا کتاب جریان شناسی ضد فرهنگ ها به این نکته مهم اشاره می‌کنند که تا کنون کتاب ها و جزوات زیادی در نقد سینما نوشته شده است، ولی مورد توجه سینما گران قرار نگرفته و علت آن را غیر تخصصی بودن و سطحی بودن نگرش آنها به این مقوله پیچیده دانسته است.

ایشان در بخش تاریخچه سینما قبل از این که به تاریخچه سینما بپردازند، نسبت به این که در شناخت فلسسفه سینما، تاریخچه سینما آموزش داده می‌شود نقدی وارد می‌سازند و می‌گویند هر چند که سینما را تاریخ آن می‌سازد ولی اکتفاء به این کافی نیست و در کنار آن باید به فلسفه سینما و هنر نیز پرداخت.

 ژانر یا همان سبک فیلم در عرف سینما گران به چند گروه مشخص تقسیم شده است، البته در واقع همه فیلم ها در همین چند ژانر که استاد آورده است نمی‌گنجد، مخصوصا در عصر متاخر که دنیای پیچیدگی هاست و گاهی چند ژاند با هم آمیخته می‌شود و حتی ژانر های جدیدی متولد می‌شود مقل سبک آثار شهید آوینی که ژانر آن را می‌توان اشراقی نامید.

به هر حال هشت ژانر که استاد آنها را پایه ای دانسته اند و توضیحاتی در مورد آنها ارائه داده اند عبارتند از: ۱- خیالی فانتزی ۲- علمی‌تخیلی ۳- درام ۴- کمدی ۵- اکشن ۶- نوآور ۷- وسترن ۸- ترسناک

بعد از این بخش به آسیب شناسی سینما از سه حیث خود آن، اخلاق و مذهب می‌پردازد مانند رواج سکس و خشونت در سینمای جهان.

در مجموع مطالعه‌ی بخش سینمای این کتاب که به طور خلاصه وار تالیف شده برای شما جالب خواهد بود.

با توجه به این که مولف این کتاب از استادان فرهیخته و دانشمند حوزه علمیه قم است، مطالعه این کتاب می‌تواند گزینه ای مناسب برای طلابی باشد که نمی‌خواهد به طور تخصصی وارد عرصه سینما بشوند.

کتاب جریان شناسی ضد فرهنگ ها در ۵۶۰ صفحه توسط استاد عبدالحسین خسروپناه تحقیق و تدوین و با همت مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی و به مبلغ ۸۵۰۰۰ ریال منتشر شده است.

جهت تهیه این کتاب به فروشگاه اینترنتی پاتوق کتاب فردا مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code