مرداد ۲۶, ۱۳۹۷

از گشت ارشاد تا چادر المیرا

از گشت ارشاد تا چادر المیرا

کتاب از گشت ارشاد تا چادر المیرا ؛ چون و چراهای حجاب به تازگی توسط دفتر نشر معارف به قلم ابوالفضل اقبالی منتشر شده است.

از گشت ارشاد تا چادر المیرا

از گشت ارشاد تا چادر المیرا


از گشت ارشاد تا چادر المیرا عنوان ژورنالیستی می باشد که آقای اقبالی باز زحمت آن را کشیده اند. در موضوع حجاب و شبهاتی که به آن وارد می کنند کتاب سعی دارد چه در فضای روشنفکری و چه در فضای عموم جامعه، به پاسخ آنها بپردازد. شاید جامع بودن کتاب در احصاء شبهات موجود در جامعه پاسخ دهی منطقی به آنها، جزء ویژگی های منحصر بفرد آن باشد. کتاب این مسائل را در قالب یک گفتگوی دانشجویی و از زبان یک کارشناسی که در این جمع حضور دارد بیان می کند و این به جذابیت اثر کمک زیادی کرده است.

المیرا دختری است که در نهایت به چادر گرایش پیدا می کند. البته به نظر بحث چادری شدن المیرا کمی کلیشه ای بوده، ولی کتاب از عهده ی هدف مورد نظر خود به خوبی برآمده است.

کتاب از گشت ارشاد تا چادر المیرا که چون و چراهایی درباره حجاب است موضوع بحث‌های یک کلاس درس در دانشگاه است و موضوع کلاس با سوال یکی از دانشجویان آغاز می‌شود که می‌پرسد:

«استاد! مدتی ست که در خیابان‌ها شاهد حضور ون‌های گشت ارشاد هستیم. امروز با دیدن صحنه‌ای که در آن مامور نیروی انتظامی با عصبانیت و تندی به یک دختر تذکر رعایت حجاب می داد، این نکته در ذهنم شکل گرفت که واقعا چرا حکومت در شخصی ترین مساله زندگی افراد هم به خود حق دخالت می دهد؟ آیا واقعا حکومتی که به افراد خود حتی حق انتخاب نوع پوشش که شخصی ترین امر است را هم نمی‌دهد، ظالم نیست؟»

و این سوال باعث درگرفتن بحث بین دانشجویان می‌شود. عده‌ای با آن موافق و عده‌ای هم مخالف هستند و سرانجام استاد از داشنجویان می‌خواهد برای بررسی این موضوع  جلسه‌ مناظره‌ای در دانشگاه ترتیب دهند که یک نفر موافق مساله حجاب و شخصی نبودن آن باشد و در طرف مقابل کسی این اعتقاد را نداشته باشد و همین مناظره بین خانم سعیدی و خانم خالقی باعث به وجود آمدن بحث‌های عمیقی درباره حجاب می‌شود.

در این کتاب و در قالب این مناظره شما می‌توانید همه سوال‌هایی که درباره حجاب وجود دارد یا تمام شبهاتی که ممکن است درباره این مساله در جامعه بشنوید یا در کتابی بخوانید را پیدا کنید و در مقابل پاسخ این سوال‌ها را هم به دست آورید.

دفتر نشر معارف کتاب « از گشت ارشاد تا چادر المیرا » را در ۹۶ صفحه با قیمت ۵هزار تومان منتشر کرده است.

برای تهیه این کتاب از گشت ارشاد تا چادر المیرا می‏‌توان از طریق سایت پاتوق کتاب  اقدام کرد.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code